Terapia tomatisa Pruszków

Terapia tomatisa Pruszków

Metoda prof. Alfreda Tomatisa to jedna z metod, które w ostatnim czasie bardzo zyskują na popularności. Czym jest i w jaki sposób wpływa na naszą koncentrację, zdolność uczenia się, orientację w przestrzeni czy walkę z depresją i stresem? Terapia Tomatisa to nic innego jak trening, który ma za zadanie kształtować uwagę słuchową i modyfikować zdolność słyszenia na poszczególnych częstotliwościach. Wpływa to nie tylko na znaczną poprawę percepcji słuchowej, ale i na trwałą modyfikację głosu.

Badania wykazały, że ludzki narząd słuchu odpowiada nie tylko za słyszenie, ale ma również ogromny wpływ na zmysł równowagi, koncentrację, koordynację ruchową oraz na napięcie mięśniowe w naszym ciele. Cały proces bazuje na właściwie filtrowanych dźwiękach muzyki Mozarta i chorałów gregoriańskich, co przekłada się na stymulację ośrodków w korze mózgowej. To z kolei pomaga osiągnąć Pacjentowi wyższy poziom funkcjonowania w sferze motorycznej, językowej, komunikacyjnej i społecznej.

Do naszego Centrum Rehabilitacji i Mowy zgłaszają się osoby z dolegliwościami o bardzo różnym charakterze i podłożu. Po Terapii Tomatisa ich zdolność do przetwarzania dźwięków znacznie się poprawia – osoby te przyjmują więcej komunikatów oraz zaczynają lepiej funkcjonować zarówno w środowisku szkolnym jak i społecznym (np. w pracy). Pozytywne rezultaty obserwujemy w szczególności w przypadku dzieci z autyzmem – sposób ich komunikacji znacznie się poprawia, rozwija się mowa, a one same otwierają się na świat. Metoda ta redukuje również stres i wspomaga naukę języków obcych.

Metoda Tomatisa – dla kogo?

Zespół Aspergera to jedno z najczęściej występujących zaburzeń rozwojowych, diagnozowanych u dzieci. Choć jest to schorzenie, którego nie można wyleczyć, warto dołożyć wszelkich starań, aby ograniczyć jego skutki.

Jedną z najskuteczniejszych metod jest terapia Tomatisa.

Dziecko z autyzmem w przedszkolu w Pruszkowie jest pod opieką doświadczonych pedagogów i psychologów.

Terapia Tomatisa wykorzystywana jest u maluchów, które mają problemy z mową, skupieniem uwagi czy koncentracją.

Dziecko z autyzmem w przedszkolu w Pruszkowie przebywa nie tylko w przyjaznych i przystosowanych do jego potrzeb warunkach, ale także ma możliwość nabierania i przyswajania nowych umiejętności. Proces ten wspomaga terapia Tomatisa, której skuteczność potwierdziły niezależne badania naukowe.

Dziecko z autyzmem w przedszkolu, dzięki różnorodności zabaw i zastosowanych metod rozwija się w wielu kierunkach.

Terapia Tomatisa uczy dziecko reagowania na zróżnicowane bodźce słuchowe będące na różnych częstotliwościach.

Terapia Tomatisa cieszy się coraz większą popularnością w szczególności u dzieci. Bardzo często stosowana jest przy zaburzeniach mowy u najmłodszych Pacjentów, takich jak jąkanie czy w przypadku problemów z odpowiednią artykulacją. To także świetny sposób na walkę z dysleksją, dysgrafią, dyskalkulią i trudnościami w nauce. Ponadto, metoda ta poprawia koordynację ruchową i orientację w przestrzeni. Po uzyskaniu wyczerpujących informacji podczas wywiadu wstępnego, doświadczony terapeuta może zaproponować test uwagi, który przeprowadzany za pomocą urządzenia TLTS pomaga określić ewentualne dysfunkcje oraz test lateralizacji słuchowej, dzięki któremu określa się poziom dominacji ucha. Terapia Tomatisa bardzo często stosowana jest u dzieci z zespołem Downa (lub innymi zespołami genetycznymi) czy z ADHD.

Efekty Terapii Tomatisa są również doskonale widoczne u dorosłych Pacjentów, w szczególności przy zaburzeniach głosu spowodowanych jego nieprawidłowym używaniem oraz przy trudnościach z nauką języków obcych. Metoda ta jest także nieoceniona w przypadku stanów lękowych, depresji czy wpływu licznych stresów. Pozwala wzmocnić i rozwinąć zdolność koncentracji, wycisza i wpływa pozytywnie na poczucie własnej wartości.

Dlaczego Terapia Tomatisa zyskuje na popularności?

  1. Ma pozytywny wpływ na koncentrację i skupienie nad wykonywanymi czynnościami.
  2. Pomaga i uczy rozróżniać kierunki, polepsza koordynację wzrokowo-ruchową i równowagę oraz odnajdywanie własnego ciała w przestrzeni.
  3. Wspomaga naukę kontrolowania własnych emocji, zdolności komunikacyjne i polepsza zdolność mówienia.
  4. Stymuluje, wzmaga wyobraźnię i pozytywnie wpływa na pewność siebie.
  5. Wycisza i uspokaja.
  6. Wzbogaca język i jest pomocna przy naukach języków obcych (w szczególności akcentu i rytmu).

Służymy Państwu pomocą

Jeżeli nasuwają się Państwu jakieś pytania dotyczące Terapii Tomatisa, macie pewne wątpliwości lub nie jesteście czegoś pewni, prosimy o kontakt. Niektóre czynności i procesy diagnostyczne lub dotyczące samego funkcjonowania różnego rodzaju terapii mogą wydawać się skomplikowane lub żmudne. Prosimy pamiętać, że zapewniamy Państwu pomoc na każdym etapie współpracy. Zadbajcie o rozwój swojego dziecka w Centrum Rehabilitacji i Mowy!