Psychodietetyka

Psychodietetyka

Psychodietetyka, podobnie jak psychologia skupia się na pokonywaniu ograniczeń człowieka – w tym przypadku związanych z odżywianiem się. Łączy w sobie wiedzę dotyczącą diet, zdrowego stylu życia oraz wiedzę psychologiczną.

Pod lupę bierzemy nie tylko jadłospis pacjenta, ale również wszystkie zachowania żywieniowe – czyli co, kiedy, dlaczego i jak jemy (albo nie jemy!). Szacuje się, że problemy żołądkowo-jelitowe dotyczą ok. 30% populacji dzieci bez zaburzeń neurorozwojowych, natomiast u pacjentów z zaburzeniami autystycznymi jest to aż ok. 90%.

Mogą być one powodowane przez wiele czynników, min. nieodpowiednia dieta, alergie i nietolerancje pokarmowe, choroby układu pokarmowego, zaburzenia układu autoimmunologicznego, traumatyczne przeżycia związane z jedzeniem, nadwrażliwość sensoryczna i wiele innych. W konsekwencji często spotykamy się z wybiórczością żywieniową, negatywnym stosunkiem do jedzenia wypracowanym na bazie wcześniejszych doświadczeń lub całkiem odwrotnie – u dzieci nie posiadających umiejętnych strategii radzenia sobie ze stresem – „zajadanie” trudnych emocji, co prowadzi do nadwagi lub otyłości.

Osobom dorosłym pomagamy zrozumieć błędne koła, istotę emocjonalnych problemów związanych z odżywianiem, błędy w żywieniu, dajemy porady dostosowane do problemu żywieniowego dziecka. Dla samych dzieci proponujemy połączenie terapii psychologicznej z terapią psychodietetyczną. Zajmujemy się również budowaniem właściwej motywacji do spożywania posiłków i umiejętność współpracy, prowadzimy psychoedukację żywieniową skierowaną do dzieci ale również do rodziców.

Dla kogo jest to dobre rozwiązanie i co proponujemy w ramach terapii?

  1. „NIEJADKI” – wprowadzanie nowych produktów/posiłków do diety, przeprowadzenie treningu jedzenia,
  2. DZIECI Z NADWAGĄ – uczymy radzenia sobie z jedzeniem emocjonalnym i kompulsywnym,
  3. DZIECI Z PROBLEMAMI SENSORYCZNYMI – odwrażliwianie: trening smakowy, węchowy i dotykowy z wykorzystaniem produktów spożywczych.

Służymy Państwu pomocą
Jeżeli szukają Państwo dobrej poradni dietetycznej, macie pytania dotyczące pomocy dietetyka dziecięcego, macie pewne wątpliwości lub nie jesteście czegoś pewni, prosimy o kontakt. Niektóre czynności i procesy diagnostyczne lub dotyczące samego funkcjonowania różnego rodzaju terapii mogą wydawać się skomplikowane lub żmudne. Prosimy pamiętać, że zapewniamy Państwu pomoc na każdym etapie współpracy. Zadbajcie o rozwój własny i swojego dziecka w Centrum Rehabilitacji i Mowy!