Ortopeda Pruszków

Ortopedia to dziedzina medycyny, która zajmuje się rozpoznawaniem i leczeniem chorób układu ruchu, a więc kości, stawów, mięśni oraz zapobieganiem wadom postawy i korygowaniem ich.

Mało kto wie, że ciało ludzkie składa się z ponad dwustu kości. Nasz układ kostny i stawowy odpowiedzialny jest za stabilny punkt mocowania tkanek miękkich. Tym, co łączy nasze kości są więzadła i ścięgna, które pełnią funkcję ochronną dla naszych narządów wewnętrznych, np. serca, płuc, mózgu. Są one także swoistym magazynem składników mineralnych, wapnia i fosforu, dostarczanych do naszego ciała przez krew. Najczęstsze urazy na tle kostnym zdarzają się osobom w podeszłym wieku, ponieważ nasze kości i stawy w miarę upływu czasu stają się bardziej łamliwe i słabną. Przyczynia się do tego również niezdrowe odżywianie i niedobór składników odżywczych.

Jakie choroby pomaga leczyć ortopeda w naszym Centrum Rehabilitacji i Mowy? Jakie choroby układu kostnego są spotykane najczęściej? W jaki sposób możemy wzmacniać nasze kości?

KILKA PRZYKŁADÓW SCHORZEŃ

Skolioza, nazywana również bocznym skrzywieniem kręgosłupa jest rozwojowym zniekształceniem kręgosłupa i tułowia, które rozwija się w okresie wzrastania. Choroba ta jest często występującym schorzeniem – pojawia się nawet u 3% populacji osób dorastających. Badania wykazują, że boczne skrzywienie kręgosłupa dominuje u płci żeńskiej.

Osteoporoza to choroba związana ze zmniejszeniem masy kostnej i zaburzeniami mikrobudowy kości, które znacząco zwiększają ryzyko złamań. Schorzenie to występuje najczęściej u osób w podeszłym wieku.

 • trzonów kości promieniowej i łokciowej,
 • kości ramiennej,
 • kości w obrębie stopy,
 • obojczyka,
 • kości udowej,
 • miednicy,
 • łopatki,
 • w obrębie stawu łokciowego.

Dysplazje kostno-stawowe to stany, które są następstwem nieprawidłowego procesu tworzenia elementów kości i stawów. Są także skutkiem innych zaburzeń wzrastania i rozwoju kości długich oraz kręgów. Dysplazje objawiają się problemami w poruszaniu.

Dna moczanowa to zapalenie stawów związane z odkładaniem się w ich obrębie moczanu sodu. Pierwszy etap choroby to napady. Wraz z postępem schorzenia dochodzi natomiast do powstania trwałych zmian zapalnych w obrębie stawów i narządów wewnętrznych. Dna moczanowa częściej występuje u mężczyzn.

Podłożem wirusowego zapalenia stawów jest obecność wirusów w strukturach stawowych. To schorzenie rzadsze niż bakteryjne zapalenie stawów. Pojawić się może u osób z czynnikami ryzyka, najczęściej wywołane jest przez parwowirusa B19, wirusa świnki, wirusa różyczki, wirusa HIV oraz wirusy zapalenia wątroby typu B lub C. Chorobę charakteryzuje symetryczne zapalenie małych stawów, przede wszystkim u rąk i stóp. Czasami wirus zajmuje także stawy kolanowe, skokowe, barkowe i łokciowe.

Jak wzmocnić kości?
 • przyswajać wapń zawarty w żywności, nie w suplementach (ten ostatni działa „jednorazowo”, natomiast produkty żywnościowe zawierające wapń są przyswajane stopniowo, dzięki czemu są lepiej wykorzystywane),
 • przyswajać witaminę D, która zabezpiecza ludzki układ kostny przed utratą gęstości (zmniejsza ryzyko złamania),
 • włączyć do codziennej diety nabiał o niskiej zawartości tłuszczu,
 • jeść zielone warzywa i suszone owoce,
 • dbać o regularną aktywność fizyczną,
 • ograniczyć używki, które zwiększają ryzyko utraty masy kostnej.
Służymy Państwu pomocą

Jeżeli szukają Państwo dobrego ortopedy, macie pytania dotyczące budowy kostnej dziecka, nasuwają Wam się pewne wątpliwości lub nie jesteście czegoś pewni, prosimy o kontakt. Niektóre czynności i procesy diagnostyczne lub dotyczące samego funkcjonowania różnego rodzaju terapii mogą wydawać się skomplikowane lub żmudne. Prosimy pamiętać, że zapewniamy Państwu pomoc na każdym etapie współpracy. Zadbajcie o rozwój własny i swojego dziecka w Centrum Rehabilitacji i Mowy!

F